środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż kamienie sztachety te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, trywialnej obróbce a także względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo wstępnie ociosuje, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy balaski PVC na plot i furtę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Prócz bazy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa głazów na sztachety PCV z Wrześni na plot i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas wielorakie tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż kroi się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można także ciąć na sześciany o regularnych kształtach, używane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nieregularnych konturów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z plastiku stosuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z uzbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia z plastyku na plot i bramę ze sztachet. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu oraz własnych upodobań forma kamiennych tafli może być różny – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także sztachety Winylowe z Sokółki na plot i bramkę ze sztachet tworzy się z kamieni wielorakiego obrysu, złożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z fragmentów o nieregularnych obrysach, wypada je adekwatnie zestawiać tzn. tak, by kształt każdego kolejnego zespalał się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur szybko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają też mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać brud z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz