wtorek, 24 maja 2016

Trwałe ogrodzenia drewniane

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Niewłaściwie zabezpieczone ogrodzenia drewniane ekspresowo się zużywają i mogą nieodwołalnie stracić swój dotychczasowy urok i cechy. Decydując się na używanie drzewa na ogrodzenie warto poznać sposoby konserwacji oraz konserwacji takiego ogrodzenia. Tylko wtedy zdołamy napawać się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelakie prace konserwujące płot z drewna trzeba rozpocząć od właściwego i starannego przygotowania materiału na płot, bo od tego zależy efekt finalny naszych robót. Przed zastosowaniem produktów do osłony i ozdoby sztachet z drzewa istotne jest sprawdzenie, czy drewno jest czyste, suche i czy nie dźwiga symptomów biokorozji. Nie wcześniej niż po zwieńczeniu obróbki drewna na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, zwłaszcza w przypadku surowego drzewa ogrodzeniowego, winniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw achromatycznego impregnatu technicznego, jaki chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz robalami. Gdy zabezpieczymy już nasze płot przed rozwojem biokorozji, trzeba nanieść następne amalgamaty, które konserwują je przed warunkami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli pragniemy utrzymać naturalny kolor drzewa naszego ogrodzenia, powinniśmy użyć achromatyczny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu sprecyzowanego pigmentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący ewentualnie lakierobejcę.

W pierwszym wypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, zakonserwuje płot od środka, lecz nie utworzy na jego nawierzchni ochronnego filmu. Zabezpieczone w ten sposób ogrodzenie pozostanie matowe i miłe w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej i trwalszej ochronie płotu, winniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na nawierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który efektywniej niż w przypadku impregnatu kamufluje płot przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Jak widać aby ogrodzenia z drewna były trwałe należy przeznaczyć im sporo uwagi i troski.

Zupełnie inaczej jest w przypadku płotów wykonanych z plastiku. Ten model ogrodzeń jest w pełni odporny na czynniki atmosferyczne przez co nie wymaga pielęgnacji. Ogrodzenia PCV nie ulegają także biokorozji zatem dogadzają swoim posiadaczom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz